ZOOFLOR - pravidelný rozvoz krmiv pro hospodářská a domácí zvířata - ZMĚNA!!

Úvod > Obec > Aktuality > Zpráva z VAK Pardubice

Zpráva z VAK Pardubice

Vážení spoluobčané,

v současné době probíhají v regionu dva významné projekty, které mají za cíl zlepšit odolnost vodárenské infrastruktury vůči klimatickým změnám. Tyto projekty budou mít po omezenou dobu vliv na složení pitné vody. Prvním projektem je rekonstrukce úpravny vody Hrobice. Jedná se o největší úpravnu vody VAK Pardubice o výkonu 200 l/s. Během rekonstrukce, která je již v běhu, bude úpravna pracovat při omezeném výkonu a dílčích odstávkách. Snížení produkce vody bude nutné pokrýt z dalších zdrojů pitné vody. Vzhledem k tomu, že skupinový vodovod Pardubice je součástí vodárenské soustavy východní Čechy, máme možnost vodu odebírat z Hradce Králové (KHP) a rovněž z Chrudimi (VS Chrudim) a dále z vlastních zdrojů na Přeloučsku. Očekává se navýšení odběru z Hradce Králové, což může mít omezený vliv na složení vody dodávané v severní části Pardubic. Z pohledu chemismu je však voda z KHP podobná vodě dodávané z VAK Pardubice a nově rekonstruované filtry s granulovaným aktivním uhlím na úpravně vody Orlice (KHP) zajistí vodu bez organoleptických závad, na které si někteří spotřebitelé v minulosti stěžovali.

Třetí změnou bude dotace části Pardubic z úpravny vody Mokošín. Pro pokrytí výpadku ve výrobě vody na úpravně vody Hrobice bude část vody čerpána z ÚV Mokošín do spotřebiště zásobující jižní část Pardubic. Vzhledem k tomu, že tato voda se vyznačuje velmi vysokou tvrdostí oproti středně tvrdé vodě v jižní části Pardubic, mohou uživatelé pozorovat změny v chuti vody a ve zvýšené tvorbě vápenatých úsad, které se projevují bílým povlakem na teplosměnných plochách rychlovarných konvic a dalšího nádobí. Nejedná se o nic škodlivého a jde pouze o „vysráženou tvrdost“ neboli sraženiny uhličitanu vápenatého, který vzniká rozkladem rozpustných hydrogenuhličitanů běžně obsažených ve vodě na nerozpustnou formu. Toto by mohli pozorovat zejména obyvatelé obcí Klenovka, Valy, Veselí, Bezděkov, Barchov, Starý Máteřov, Staré Čívice, Popkovice a Svítkov.