Choltické podzimní slavnosti

Úvod > Obec > Aktuality > Volby do zastupitelstva obce a Senátu PČR - voličské průkazy - informace

Volby do zastupitelstva obce a Senátu PČR - voličské průkazy - informace

U komunálních voleb se nepoužívají voličské průkazy - volič může hlasovat pouze ve SVÉM "domovském" volebním okrsku příslušném dle místa jeho trvalého pobytu.

U senátních voleb lze volit na voličské průkazy, avšak pouze na území příslušného senátního VOLEBNÍHO OBVODU dle trvalého pobytu voliče ( = volič s bydlištěm v ČR nemá možnost výběru senátního obvodu). Voliči mohou hlasovat v rámci svého "domovského" senátního obvodu.

Příklad:
Volič s trvalým pobytem v Pardubicích, tedy ve volebním obvodu č. 43 - Pardubice může hlasovat na voličský průkaz ve volebním okrsku v Přelouči (rovněž volební obvod č. 43), avšak již nemůže hlasovat na voličský průkaz ve volebním okrsku v Ústí nad Orlicí, neboť by volil v „cizím“ volebním obvodu č. 46 - Ústí nad Orlicí.

O voličský průkaz lze požádat na obecním úřadě, a to písemnou žádostí, která bude obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně požadovaný způsob doručení voličského průkazu. Lze také uvést, pro které kolo voleb má být voličský průkaz vydán. Pokud to volič neuvede, bude mu vydán voličský průkaz pro první kolo i průkaz pro druhé kolo voleb.

Žádost lze podat v písemné nebo elektronické podobě s doručením na obecní úřad do 16. 9. 2022, a to na listině opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky voliče.
Osobně lze žádost o voličský průkaz podat do 21. 9. 2022 do 16:00 hodin. na obecním úřadě.