IMG

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Přednáška o obci Barchov, historie a současnost

Přednáška o obci Barchov, historie a současnost Vážení spoluobčané, 

dne 28. 10. 2022 se uskutečnila v sále obecního úřadu krátká přednáška o historii naší obce. 

Desky s textem a fotografiemi si máte možnost prohlédnout v sále obecního úřadu v úředních hodinách, každou středu od 17:00 hod. - 19:00 hod. 

Přednáška pojednávala o výstavbě budovy obecního úřadu a jeho následné přestavbě na dnešní kulturní sál. 

Níže vám přinášíme krátký text z přednášky: 

První škola se v Barchově nacházela v domě číslo popisném 15. V roce 1928 byla do školy zaslána okresní komise, aby zjistila stav školní budovy. Výsledek byl takový, že je škola k dalšímu vyučování nezpůsobilá. Příkaz školního okresního výboru zněl „postavit novou školu nebo vám starou zavřeme“. Obec tak byla postavena do nemilé situace, která měla pouze dvě řešení, buď postavit novou školu nebo se přiškolit do obce Bezděkov a platit za přiškolení. Hotový kapitál obec neměla, protože byla zadlužena elektrizací obce. Po několika schůzích bylo rozhodnuto o stavbě nové školy.

Dne 12. 7. 1928 se zastupitelstvo obce Barchov usnáší, zapůjčit si kapitál na výstavbu nové školy u peněžního ústavu a požádat architekta pana Karla Řepu z Pardubic o zhotovení plánu a projektu. Dále přichází na řadu vybrat vhodné stavební místo. V tomto směru nebylo zastupitelstvo obce jednotné, neb bylo více návrhů. V úvahu byla vzata dvě místa, a to na Veselé, kdy stála pastouška a pole pana Václava Slavíka nebo pole paní Nechvílové, kde stávala hruška a vpředu doškový domek pana Bohuslava Marka. Nakonec byl odhlasován pozemek paní Nechvílové.

 

 

 

 

IMG_7311.jpg

IMG_7312.jpg

IMG_7313.jpg

IMG_7316.jpg