Úvod > Obec > Aktuality > Duben v Železnohorském regionu

1.4.2018
30.4.2018

Duben2018

První dubnový den se nazývá apríl, který je spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi. Aprílové počasí označuje počastí nestálé, proměnlivé a používá se i tehdy, pokud se hovoří o proměnlivém a nestálém počasí v jiný čas. Nenechte se odradit aprílem a vyrazte na některou dubnovou akci z bohatého kulturního kalendáře, který je zveřejněn na webových stránkách MAS Železnohorský region. www.zeleznohorsky-region.cz

KROJOVANÁ POMLÁZKA

Letošní začátek dubna je oslavou Velikonoc. V Čechách je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato říkanka: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…” Jak umějí slavit Velikonoce v Klešicích se můžete podívat 2. dubna 2018. Sbor dobrovolný hasičů v Klešicích zve o Velikonočním pondělí opět na krojovanou pomlázku. Dopolední obchůzka domů v obou místních částech obce začíná v 8 hodin ráno v Nákli. O hudební doprovod se tradičně stará hudba pana Vladimíra Berana z Klešic, posílena je o další muzikanty.