Srpen v Železnohorském regionu

1.8.2017
Datum ukončení:
31.8.2017

Léto je v plném proudu a prázdniny se nám přehouply do své druhé poloviny. Z bohatého kulturního kalendáře měsíce srpna jsme pro Vás vybrali tři zajímavé pozvánky, kam můžete vyrazit i na rodinný výlet. Jaké další akce se konají ve Vaší blízkosti se dozvíte na webových stránkách MAS Železnohorský region. www.zeleznohorsky-region.cz

První srpnovou sobotu 5. 8. pořádá letiště v Podhořanech v 10 hodin dopoledne Den otevřených dveří. Uvidíte závody vrtulníků či letové ukázky. K dispozici bude prohlídka hangárů a informace o výcviku v aeroklubu. Návštěvníci si budou moci dopřát také vyhlídkové lety s kluzáky i motorovými letouny (L13, L13SE, Z43, Z226) za zvýhodněné ceny. Občerstvení bude zajištěno po celý den formou cateringu a na vstupné nepotřebujete vyčlenit z peněženky ani korunu. Později večer, od 20. hodin bude probíhat hangár párty.

Další prázdninovou pozvánku na zajímavou akci pro Vás máme do obce Úherčice na 3. ročník soutěže v tradičním kosení louky Úherčický sekáč. V Úherčicích očekávají účast nejlepších sekáčů z celé ČR. Favoritem soutěže bude bezesporu loňský vítěz Úherčického sekáče a letošní nejlepší sekáč České republiky František Šmolík z Radošic v jižních Čechách a vítěz mezinárodní soutěže v kosení kosou Miroslav Šobr ze Strakonic. Třicítka soutěžících se v sobotu 12. srpna v 16 hodin pustí do kosení vzrostlé trávy v místní části obce Úherčice, kde se říká „Na Oblíckách“. Při soutěžích o nejlepší sekáče se kromě docíleného času pokosu soutěžního obrazce (10 × 10 m muži a 10 × 5 m ženy) posuzuje kvalita pokosu. Soutěžní díl seká soutěžící celý jednou kosou. Pouze v případě přetržení kosy, nebo zlomení kosiště, lze vadný díl vyměnit. Při opravách a broušení kosy není dovolena cizí pomoc, při shodě výsledného času se stává vítězem starší sekáč. „Budeme rádi, když budou sekáči kosit v kroji, nebo alespoň jeho části, historickém pracovním oděvu a podobně. Sekáči mohou sekat i bosí, muži případně i do půl těla“, vysvětluje nám organizátor soutěže a zastupitel obce, pan Vít Žďárský.
Zápis soutěžících proběhne v 15 hodin. Startovné je zdarma a navíc každý soutěžící dostane také zdarma občerstvení. Pro nejlepší budou připraveny i zajímavé ceny. Kromě soutěže v kosení trávy se můžete svézt na koni a v rámci večerního doprovodného programu si poslechnout big beatové kapely. Vstupné na akci je také zdarma.

Poslední pozvánku věnujeme regionální produkci. 12. 8. můžete přijít na zámek v Pardubicích na Festival Chutí, vůní a řemesel, kde se představí také náš region. Na nádvoří pivovaru ve Žlebských Chvalovicích 19. 8. od 10. hodin můžete ochutnat kromě býka na rožni spoustu výrobků od místních regionálních producentů. Přijďte podpořit místní produkci, poslechnout si heligonku a country kapely. Krásné, nejen kulinářské zážitky Vám přeje tým MAS Železnohorský region.

18. 8. Helena

Zítra: Ludvík